General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (574)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (49)
- (1)
- (210)
- (2)
- (32)
- (3)
- (756)
- (351)
- (33)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Ansell KleenGuard™ V10 Element™ Eyewear
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When you need an economical way to provide on-the-job eye protection, KleenGuard Element Safety Eyewear is an excellent choice.
| No. per Pack | 12/Pk. |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1-2010 standards. |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | Exceed ANSI Z87.1-2003 High Velocity Impact standards. |
| Temple Style | Vented |
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses offer models with stylized colors, proprietary Pressure Diffusion Temple (PDT) technology for comfort, and a contoured brow guard to help provide additional coverage from flying particles.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
3M™ Virtua™ CCS Protective Eyewear
Cord control system is designed to keep a corded earplug attached, untangled, and ready for use
| Includes | With optional foam gasket attachment |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Frameless |
| Temple Style | Cord Control System Temple |
| For Use With (Application) | Assembly, Cleaning, Demolition, Electrical, Facility Maintenance, Grinding, Machine Operations, Painting, Remediation, Sanding, Welding |
Fisherbrand™ Siteliner Safety Glasses, Blue frame
Unilens design offers wide field of vision and exceptional clarity
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Hardcoat |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1-2003 standards. |
Ansell KleenGuard™ V60 Nemesis™ Safety Eyewear
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
KleenGuard Nemesis Safety Eyewear with Rx Safety Inserts are a convenient way to get prescription eyewear into your workplace. They feature the Nemesis Glasses’ sporty good looks and durable, lightweight construction paired with prescription lenses.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog |
| Product Type | Safety Eyewear |
Ansell V30 Nemesis™ Safety Glasses LC12/2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
V30 Nemesis™ Safety Glasses LC12/2 have a patented Flex-Dry nose piece designed to be extremely flexible, to channel sweat away from the eyes, and to help prevent slippage down the nose for long-term comfort
| Product Type | V30 NEMESIS Protective Spectacle |
|---|---|
| Temple Style | Soft touch |
3M™ SecureFit™ Protective Eyewear
Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015, CSA Z94.3 |
|---|---|
| Temple Style | Proprietary self-adjusting 3M Pressure Diffusion Temple Technology |
PIP™ Anser™ Semi-Rimless Safety Glasses
Semi-Rimless Safety Glasses feature wraparound temples with rubberized tips gently grip the wearer's head.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Black |
| Frame Type | Semi-rimless |
| UV Protection | 99.99% UVA and UVB Light Absorption |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, PVC |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Wraparound Temples with Rubber Tips |
3M™ SecureFit™ 200 Series Anti-Fog Lens
3M™ SecureFit™ 200 Series Anti-Fog Lens provides users with blue temples and lenses to help make eyewear more visible in food preparation and processing areas.
| Frame Color | Blue |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Protective Eyewear |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Quantity | Case of 20 |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Temple Style | Pressure Diffusion Temple Technology |
| For Use With (Application) | Food and Beverage Manufacturing |
3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear
3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear offers impact protection, integral sideshields and flexible, polycarbonate construction with over-the-glass coverage.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Frame Type | Frameless |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | UV-treated |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | Classic |
PIP™ Bouton™ Commander™ Semi-Rimless Safety Glasses
Unique styling that will command your attention with fit, comfort and a variety of technical lens treatments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Semi-rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
Bollé Safety Silium+ Safety Glasses
Silium+ safety glasses are comfortable, ultra-lightweight combining style, ergonomics and performances for extended use
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Gunmetal |
| Frame Type | Half Frame |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Gunmetal |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Weight (English) | 0.74 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
Bollé Safety Rush+ Small Safety Glasses
Rush+ small safety glasses offer slimmer design for narrower faces, ultra-sporty design with proper protection
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 4.6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1.8 in. |
Bollé Safety Silex Safety Glasses
Silex safety glasses offer solutions adapted to different requirements, while preserving optimal quality
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 1 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 1.06 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1 in. |